Jdi na obsah Jdi na menu
 


José Limón

José Arcadio Limón se narodil v Mexicu v roce 1908, ale už coby semiletý se s rodiči a jedenácti sourozenci přestěhoval do USA. Po roce studia umění na univerzitě v Los Angeles a poté v New Yorku zhlédl taneční vystoupení, které ho uchvátilo.

Zapsal se do taneční školy a po jediném roce výuky vystupoval na Broadwayi a vytvořil svou první choreografii. Broadwayské divadlo bylo s jeho prací spjato i v následujících letech. V roce 1946 založil slavnou José Limón Dance Company, ale jejím uměleckým vedoucím se nestal - požádal o to svou učitelku Doris Humphrey. Ve čtyřicátých letech vznikla Limónova nejslavnější choreografie, Maurova pavana. Limón se v ní inspiroval Shakespeareovým Othellem. Po smrti Doris Humphrey v roce 1958 se Limón ujal uměleckého vedení svého tanečního souboru.

José Limón je zakladatelem tzv. limonské taneční techniky, která využívá pohybů připomínajících pohyby vln v moři. Pracuje s možnostmi pohybu, pády, spirálami a polohami těla mimo osu.

Na jevišti se José Limón objevil v roli tanečníka naposledy v roce 1969 ve své choreografii Maurova pavana. O dva roky později jeho žena zemřela na rakovinu, což velmi těžce nesl. On sám zemřel na rakovinu prostaty v roce 1972.